EASTERN 2000W BATTERY INVERTER SUA-2000A
(13 customer reviews)
7,200
20 in stock
20 in stock
The Eastern SUA-2000A Battery Inverter, you can enjoy seamless energy whenever you need it. Designed for both home and commercial use, this 2000W power inverter efficiently converts DC power into AC, ensuring that your essential appliances and devices stay powered even during blackouts.
Features:
DC 5V USB output
2000W DC 12V to AC 220V
Low standby power cost
Multiple safe protection
High conversion efficiency(>70%)
Universal output socket
DC 5V USB output
2000W DC 12V to AC 220V
Low standby power cost
Multiple safe protection
Intelligent cooling fan controlled by the workload
SKU: SUA2000-SUOERTags: Brand: SUOER
Additional information
brands
13 reviews for EASTERN 2000W BATTERY INVERTER SUA-2000A